Autor: unimarket.pl
 Strona główna   Aktualności   Zabytki i ciekawe miejsca   Historia Gręboszowa   O Patronie 
 Menu

  Strona główna

 
 Kalendarz imprez

  Zespoły i koła
     zainteresowań


  Oferta komercyjna

  Gazeta
     Gręboszowska


  Biblioteka

 


             Aktualności

 
„Stefania Łącka – wzorzec wychowawczy młodzieży” – sympozjum w Dąbrowie Tarnowskiej

Data wpisu: 25.11.2014
W poniedziałek, 24 listopada br. uroczystą mszą św. w dąbrowskim kościele p.w. MB Szkaplerznej zainaugurowano sympozjum pt. „Stefania Łącka – wzorzec wychowawczy młodzieży”. Eucharystii przewodniczył ks. bp Władysław Bobowski.W tym roku przypada 100. rocznica urodzin Stefanii Łąckiej: nauczycielki, więźniarki obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau, niezłomnego autorytetu dla młodego pokolenia żyjącego w czasach, w których coraz trudniej o wzór życia w prawdzie, miłości, służbie i poświęceniu drugiemu człowiekowi.
Organizatorami sympozjum byli: Kuria Diecezjalna w Tarnowie oraz Komisja Kanonizacyjna, która została powołana w diecezji do gromadzenia informacji o osobach, które w danej społeczności za życia odznaczały się szczególną postawą wiary w Boga, heroicznością cnót i służby drugiemu człowiekowi.
Podczas uroczystej konferencji usłyszeliśmy prelekcje m.in.: ks. dr hab. Ireneusza Stolarczyka – „Powołanie do świętości celem wychowania i samowychowania”, mgr Jolanty Apryasz – „Czy Stefania Łącka może być autorytetem dla młodzieży? - refleksja w oparciu o jej artykuły i doświadczenia pedagogiczne”, prof. dr hab. Kazimierza Kosiniaka-Kamysza – „Duchowa sylwetka Stefanii Łąckiej i przesłanie jej życia dla potomnych”. Ponadto ks. dr hab. Robert Kantor – Kanclerz Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, przedstawił ideę powołania Komisji Kanonizacyjnej.
Patronat honorowy nad sympozjum objęli: J.E. Ks. Abp Zygmunt Zimowski – Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia, J.E. Bp Andrzej Jeż – Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej, Władysław Kosiniak-Kamysz – Minister Pracy i Polityki Społecznej, Tadeusz Kwiatkowski – Starosta Dąbrowski oraz Stanisław Początek – Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej.


Zapraszamy na sympozjum: „Stefania Łącka – wzorzec wychowawczy młodzieży”

Data wpisu: 21.11.2014
Serdecznie zapraszamy na sympozjum w roku 100. Rocznicy urodzin Stefanii Łąckiej połączone z uroczystą inauguracją działalności Komisji Kanonizacyjnej. Organizatorem sympozjum są Kuria Diecezjalna w Tarnowie oraz Komisja Kanonizacyjna.
Sympozjum odbędzie się 24 listopada 2014 r. (tj. poniedziałek) w auli Domu Katechetycznego w Dąbrowie Tarnowskiej, ul. Zamkowa 3. Sympozjum rozpocznie się o godzinie 9.00 Mszą Św. w dąbrowskim kościele p.w. NMP Szkaplerznej pod przewodnictwem J.E. Ks. Bp Władysława Bobowskiego.
Patronat honorowy sympozjum objęli: J.E. Ks. Abp Zygmunt Zimowski – Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia, J.E. Bp Andrzej Jeż – Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej, Władysław Kosiniak-Kamysz Minister Pracy i Polityki Społecznej, Tadeusz Kwiatkowski Starosta Dąbrowski i Stanisław Początek Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej.
W roku 100 rocznicy urodzin Stefanii Łąckiej chcemy pochylić się na nowo nad bogactwem jej myśli i postawy jaką zostawiła po sobie i zaproponować jej osobę nauczycielom, jako wzorzec wychowawczy dla młodzieży.
To wydarzenie będzie również okazją do zaprezentowania działalności Komisji Kanonizacyjnej, która została powołana w diecezji do gromadzenia informacji o osobach, które w danej społeczności za życia odznaczały się szczególną postawą wiary w Boga, heroicznością cnót i służby drugiemu człowiekowi.
W programie sympozjum organizatorzy przewidzieli prelekcje m.in.: ks. dr hab. Ireneusza Stolarczyka, mgr Jolanty Aparyasz, prof. dr hab. Kazimierza Kosiniaka – Kamysza oraz ks. dr hab. Roberta Kantora.
Patronat medialny nad tym wydarzeniem objął: Tarnowski Gość Niedzielny oraz Radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.

Stefania Łącka urodziła się 6 stycznia 1914 r. w Woli Żelichowskiej (gmina Gręboszów). Nauczycielka, więźniarka obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau, niezłomny autorytet dla młodego pokolenia żyjącego w czasach, w których coraz trudniej o wzór życia w prawdzie, miłości, służbie i poświęceniu drugiemu człowiekowi. Zmarła 7 listopada 1946 roku. Grób Stefanii Łąckiej znajduje się na cmentarzu w Gręboszowie.PATRIOTYCZNIE W CENTRUM KULTURY

Data wpisu: 10.11.2014
W piątek, 7 listopada br. w Gminnym Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie można było usłyszeć piękne piosenki żołnierskie i pieśni patriotyczne w wykonaniu dzieci i młodzieży z naszej gminy. Okazją do przypomnienia bogatego dorobku kulturalnego odnoszącego się do tematyki naszej ojczyzny, był przegląd zorganizowany przez GCKiCz.
W konkursie mogliśmy usłyszeć tradycyjne pieśni wywodzące się z okresu I i II wojny światowej, jak również współczesne kompozycje wspominające wydarzenia z historii naszej ojczyzny. Celem konkursu było przede wszystkim zwrócenie uwagi na wyjątkowość i bogactwo przekazu zawarte w tych pieśniach, jak również uczczenie 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Konkurs podzielony był na dwie kategorie. W pierwszej mogliśmy usłyszeć uczniów szkółki gry na instrumentach muzycznych, którzy zaśpiewali utwory przy własnym akompaniamencie, przygotowane podczas zajęć prowadzonych przez Krzysztofa Romana. Komisja oceniająca w składzie: Sylwia Gaweł, Marek Ciepiela, Krzysztof Roman oraz Wiesław Lizak przyznała w tej kategorii następujące miejsca i wyróżnienia.
I miejsce ex aequo Karolina Sarat i Dawid Dymon
II miejsce ex. Ewelina Surdel i Patryk Trela
III miejsce Karolina i Anna Dąbroś
Wyróżnienia: Ewelina Rumas, Nikodem Sobota, Krzysztof Rumas.

W drugiej zaś kategorii swoje wokalne umiejętności zaprezentowała młodzież naszej gminy przy gotowym już akompaniamencie muzycznym. Komisja Jury najwyżej oceniła Adriana Kaczówkę oraz trio wokalne Natalia Koziara, Łucja Przeworska i Klaudia Wielgus. Drugie miejsca zajęły ex aequo Maria Łata i Nikola Wytrwał. Trzecie miejsca przypadły Katarzynie Kmiecik i Wiktorii Świętek

Warto zaznaczyć, że wśród uczestników nie zabrakło również i debiutantów, którzy po raz pierwszy mieli okazję zaprezentować swoje muzyczne umiejętności. Ozdobą przeglądu były również stroje w jakich wystąpiła część uczestników, a które wzorowane były na strojach powstańców z okresu II wojny światowej.Gazeta Gręboszowska nr 66

Data wpisu: 05.11.2014


W placówkach handlowych na terenie gminy Gręboszów można nabyć nowy 66. numer Gazety Gręboszowskiej. W aktualnym numerze znajdziemy obszerny wywiad z wójtem gminy Gręboszów Krystyną Świętek, która podsumowuje okres 4 lat swojej kadencji. Wspomina m. in. o tym jakie inwestycje i działania w tym czasie udało się zrealizować, co pozostaje w planach na najbliższe lata oraz jak wygląda obecna sytuacja finansowa naszej gminy.
Ponadto:
- VI Święto Powiśla za nami,
- Modlitwą uczczono pamięć poległych,
- Z prac Rady Gminy Gręboszów,
- Wyjątkowe książki przekazane w darze,
- Parafialny odpust w Gręboszowie,
- Spotkanie familijne w Bieniaszowicach,
- Uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego,
- Czesław Siekierski Przewodniczącym Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego,
- Ks. Prałat Marian Jachowicz,
- Osteoporoza – podstępny przebieg i nagłe złamania,
- Maryja niosąca Ducha Świętego,
- Uczczono pamięć poległych pod Monte Cassino i Loreto,
- Kalejdoskop kulturalny,
- Sport.


AMBASADOR CHORWACJI Z WIZYTĄ W GRĘBOSZOWIE

Data wpisu: 03.11.2014
W niedzielę, 2 listopada br. gminę Gręboszów odwiedziła ambasador Republiki Chorwacji w Polsce Pani Andrea Bekić. Wizyta rozpoczęła się mszą świętą w kościele pw. WNMP w Gręboszowie sprawowaną przez ks. Michała Filipovića w intencji chorwackich żołnierzy poległych podczas pierwszej wojny światowej. Następnie ambasador wraz z rodziną i pracownikami placówki dyplomatycznej udała się do Ujścia Jezuickiego gdzie na cmentarzu wojennym znajdują się mogiły żołnierzy chorwackich walczących w szeregach armii austro-węgierskiej podczas tego krwawego konfliktu. Uroczystości na cmentarzu rozpoczęły się odśpiewaniem hymnów narodowych Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Chorwackiej, po czym zostały złożone wiązanki kwiatów przez przybyłe delegacje. Następnie miała miejsce wspólna modlitwa różańcowa prowadzona w językach polskim i chorwackim, po czym głos zabrała Pani Andrea Bekić. Odniosła się ona do wydarzeń jakie miały miejsce na początku XX wieku: „Podczas tej krwawej wojny wiele tysięcy chorwackich żołnierzy walczących w szeregach armii austro-węgierskiej straciło życie na terenie Galicji. Wielu z nich poległo właśnie na terenie małopolski, tak jak żołnierze Zagrzebskiego batalionu strzelców polowych i innych jednostek z terenu Chorwacji, Dalmacji, Slawonii i pozostałych naszych ziem wchodzących w skład monarchii Austro-węgierskiej. Większość żołnierzy chorwackich była katolikami, ale byli między nimi także przedstawiciele innych narodowości i religii, których spotkał ten sam, straszny los. Wszyscy oni zginęli w interesie obcej dynastii i na obcej ziemi, a ich groby nie noszą symboli ich ojczyzny Chorwacji. Przyjeżdżając dzisiaj tutaj i modląc się w ich intencji, pragniemy w imieniu Ambasady Republiki Chorwacji w Polsce naprawić tę historyczną niesprawiedliwość i po raz pierwszy, po stu latach zaśpiewać hymn chorwacki, a na ich grobach pragniemy zatknąć chorwacką flagę”. Zaznaczyła również, że nie był to jedyny cel ich wizyty: „Powód naszego przyjazdu nie jest wyłącznie patriotyczny: swoim przybyciem i oddaniem hołdu chorwackim bohaterom z Pierwszej Wojny Światowej chcemy zwrócić uwagę na niszczycielski charakter każdej wojny i pomodlić się za pokój i dusze wszystkich niewinnych ludzi: mężczyzn, kobiet i dzieci, którzy na co dzień są ofiarami konfliktów zbrojnych na całym świecie”. Ponadto zwróciła uwagę, na wyjątkowe więzi jakie łączą Polskę i Chorwację na kilku płaszczyznach – ze względu na bolesne doświadczenia jakie dotknęły oba narody w przeszłości, jak również fakt, że obecnie oba kraje są członkami Unii Europejskiej, jednocześnie wyraziła również wdzięczność całej społeczności lokalnej za wieloletnią troskę i opiekę nad cmentarzem, na którym spoczywają jej rodacy:„Dzisiaj po latach, możemy powiedzieć, że i my z Chorwacji, i nasi dzisiejsi polscy gospodarze, mieszkańcy Gręboszowa i Ujścia Jezuickiego jesteśmy mocno powiązani ze sobą poprzez wspólne ludzkie cierpienie i tragedię narodową, która była udziałem naszych obu narodów w dwudziestym wieku, podczas obu wojen światowych i panowania systemów totalitarnych. Dzisiaj po raz pierwszy od kiedy Polska i Chorwacja ponownie znalazły się w obrębie jednej wielonarodowej wspólnoty, ale tym razem wspólnoty suwerennych, demokratycznych państw – w Unii Europejskiej, szczególnie cieszy nas, że tutaj w Gręboszowie i w Ujściu Jezuickim państwo polskie i wszyscy mieszkańcy tej pięknej okolicy, z miłością i zaangażowaniem troszczyli się o tutejszy cmentarz wojenny, na którym spoczywają nasi przodkowie. Raz jeszcze pragnę za to podziękować zarówno państwu polskiemu, Księdzu Proboszczowi jak i mieszkańcom Gręboszowa i Ujścia Jezuickiego”.
W uroczystościach wzięli udział m. in.: Proboszcz Parafii Gręboszów ks. Wiesław Babiarz, ks. dr Ryszard Banach, ks. Michał Filipović, Starosta Powiatu Dąbrowskiego Tadeusz Kwiatkowski, Wójt Gminy Gręboszów Krystyna Świętek, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Bogdan Bigos oraz mieszkańcy gminy Gręboszów.


<< poprzednie 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 następne >>webmaster · © gckgreboszow.pl · Kontakt