Autor: unimarket.pl
 Strona główna   Aktualności   Zabytki i ciekawe miejsca   Historia Gręboszowa   O Patronie 
 Menu

  Strona główna

 
 Kalendarz imprez

  Zespoły i koła
     zainteresowań


  Oferta komercyjna

  Gazeta
     Gręboszowska


  Biblioteka

 


             Aktualności

 
Czarowny świat Bajek

Data wpisu: 15.09.2014


MODLITWĄ UCZCZONO PAMIĘĆ POLEGŁYCH

Data wpisu: 11.09.2014
W niedzielę, 31 sierpnia br. o godz. 12.00 pod pomnikiem poległych w czasie II wojny światowej mieszkańcy Ujścia Jezuickiego wspólną modlitwą uczcili 75 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Modlitwę poprowadził ks. dr Ryszard Banach, a listę pomordowanych mieszkańców Opatowca, Ujścia Jezuickiego, Gręboszowa i Biskupic odczytał Marian Sambor.

29 lipca 1944 roku oddział ekspedycyjny składający się z własowców (Kosaken-Schuma-Batalion) pod dowództwem niemieckich oficerów spod znaku SS, penetrując teren partyzanckiej tzw. Republiki Pińczowskiej wkroczył do Opatowca. Pomiędzy siłami ukraińskich nacjonalistów i SS, a partyzantami AK i BCH wywiązała się walka. Partyzanci wycofali się, a własowcy w odwet za stawiany im opór spacyfikowali Opatowiec, po czym około godz. 16 rozpoczęli w sile około 480 osób i 40 podwód przeprawę przez Wisłę do Ujścia Jezuickiego. W Opatowcu polegli: Pietraszewski Antoni - lat 48, Krajewska Lidia - lat 18, Madej Zbysiu - lat 6, Plucińska Alfreda- lat 17, Gabrusińska Teresa - lat 75, Wojcikowska Eleonora - lat 88, Baczyńska Teofila - lat 85, Łukasik Irena - lat 45, Wcisło Karolina - lat 43, Widłak Maria - lat 61, Widłak Franciszek - lat 66, Wężowicz Stanisław - lat 83, Wasilew Stefan - lat 60.

Tymczasem drużyny Armii Krajowej z placówki „Gienia” obsadziły nadrzeczne wały przeciwpowodziowe po drugiej stronie i zaczęły ostrzeliwać wroga. Nieprzyjaciel zmuszony był do przerwania przeprawy i wycofania się. Przez całą noc własowcy ostrzeliwali Ujście Jezuickie granatnikami. W dzień partyzanci zmuszeni zostali do odwrotu. Własowcy zaś, po przerzuceniu wszystkich swych sił przez Wisłę dokonali krwawej pacyfikacji wsi, paląc m.in. 32 gospodarstwa.
Na miejscu zastrzelono Marię Lawińską i jej synka, Franciszka. Ciężko trafiony kulą został urzędnik pocztowy Jan Sokół. Zmarł on następnego dnia. Tych mężczyzn, których udało się wyłapać powyciąganych z piwnic i strychów powiązano kolczastym drutem
i popędzono przez Gręboszów do Dąbrowy. W trakcie przemarszu przez Gręboszów własowcy zastrzelili na miejscu dwóch napotkanych mężczyzn: Tomasza Gałę i weterynarza Jana Śliwę. Zmasakrowanych od tortur, umęczonych ludzi dowleczono do lasku Danielnik
i tam, na rozkaz niemieckich oficerów SS rozstrzelono.
Śmierć ponieśli wówczas:
z Opatowca:
Baczyński Bronisław - lat 18
Baczyński Ignacy - lat 54
Duszyński Bronisław - lat 33
Kasza Adam - lat 60
Koń Walery - lat 58
Kucięba Franciszek - lat 49
Łabędź Jakub - lat 54
Maciejewski Lucjan - lat 18
Pluciński Stanisław - lat 56
Rumas Tadeusz ps. „sep” - lat 27
Szarota Edward ps. „góral” - lat 33
Stankiewicz Wojciech - lat 35
Unolt Edmund - lat 67
Witek Franciszek - lat 45
Zossel Tadeusz ps. „wicher” - lat 21
z Ujścia Jezuickiego:
Gądek Józef - lat 50
Sambor Michał - lat 43
z Biskupic:
Rogoziński Jakub - lat 25

Razem straciło życie na skraju Danielnika 18 osób. Zwłoki pochowano na miejscu egzekucji. Następnego dnia członkowie Ruchu Oporu ekshumowali je i pod osłoną nocy przewieźli na cmentarze w Opatowcu i Gręboszowie.


Podsumowanie tegorocznych wakacji

Data wpisu: 11.09.2014
Rozpoczął się już nowy rok szkolny, więc najwyższa pora podsumować zajęcia wakacyjne, które odbywały się codziennie w miesiącu lipcu i sierpniu w Świetlicy „Wioska Internetowa” w Borusowej.
Tak jak co roku Świetlica „Wioska Internetowa” zaproponowała wszystkim chętnym dzieciom wyjątkową formę spędzania wakacji. Przez całe wakacje zarówno najmłodsi jak i starsi mogli brać udział w wielu ciekawych zajęciach i warsztatach. Przygotowane było wiele możliwości spędzenia czasu wolnego dla wszystkich. Zajęcia ruchowe, plastyczne, edukacyjne, kulinarne – to tylko niektóre propozycje, podczas których dzieci i młodzież chętnie uczestniczyli.
Zajęcia wakacyjne dawały możliwość zaznajomienia się
- z metodą decupage/ zdobienie drewnianych motylków/,
- robienia kolorowych słoików z soli i kredy,
- tworzenia róż i kwiatów z bibuły /były one wykorzystane na stoisku dożynkowym Gminy Gręboszów/,
- powstawały barwne obrazy /kredkami, farbami, kredą i pastelami/
- kolorowe serduszka z masy solnej,
- uczyli się piec mufinki i ciasteczka, a zarazem zasad bezpieczeństwa w kuchni
- ozdabiali swoje kubeczki przy użyciu farbek witrażowych
- bawili się w kalambury, łamigłówki
- rozbijali i składali namiot
Ogromną popularnością cieszyły się również wycieczki piesze i rowerowe jak również gry stolikowe np. biznes, warcaby, jenga czy chińczyk.
Młodsi uczestnicy układali puzzle, czy budowle z klocków.
Ponadto dzieci i młodzież mogła swobodnie korzystać z pracowni komputerowej.
Ciężko policzyć wszystkie godziny spędzone na świeżym powietrzu podczas gier i zabaw sportowych, które tak szybko mijały.
Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i mamy nadzieję, że te za rok zajęcia wakacyjne będą tak samo udane!Wakacyjne lato z Biblioteką

Data wpisu: 02.09.2014
Wakacje to dla wszystkich dzieci upragniony czas odpoczynku, wyjazdów i całodniowej zabawy w gronie przyjaciół. Podobnie jak w ubiegłych latach Gminna Biblioteka Publiczna w Gręboszowie przygotowała dla swoich najmłodszych czytelników zajęcia, które odbywały się we wtorki i czwartki w miesiącu lipcu oraz sierpniu.
Tegoroczne zajęcia odbywały się pod hasłem “Wakacyjne lato z Biblioteką”.
Podczas zajęć młodzi uczestnicy realizowali i rozwijali swoje pasje oraz spędzali miło i przyjemnie swój wolny czas. Zajęcia miały na celu przede wszystkim rozbudzenie potrzeb czytelniczych dzieci oraz rozwijanie ich wyobraźni.
Oto niektóre z form spędzania przez nas wakacyjnego czasu:
- robienie kwiatków z bibuły oraz krepiny,
- lepienie z masy solnej flakoników dekoracyjnych,
- malowanie farbami, pastelami itp.,
- zagadki, krzyżówki, quizy, zgadywanki, gry playstation,
- tworzenie stroju z bibuły,
-malowanie i zdobienie paznokci (dla dziewczyn),
- konkurs „ukryta bajka”,
- zabawy ruchowe,
- zdobienie pojemników metodą decoupage,
- robienie sałatki owocowej oraz kulek kokosowych „Rafaello”.
Na zakończenie a zarazem podsumowanie tegorocznych zajęć wakacyjnych w Bibliotece został zorganizowany konkurs recytatorskim pn. „Magiczny świat wierszy Jana Brzechwy”, który odbył się 28 sierpnia w Gminnym Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie.
Zajęcia organizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Gręboszowie, były okazją do spędzenia wakacyjnego czasu w sposób twórczy, interesujący i dostarczający wiele radości.Można powiedzieć, że wakacyjne zajęcia po raz kolejny potwierdziły, że Biblioteka nie jest cichym i nudnym miejscem.
Pomimo tego, że zajęcia dobiegły końca, to Biblioteka oferuje bezpłatny dostęp do Internetu - codziennie w godzinach otwarcia biblioteki.
Serdecznie zapraszamy.
Gminna Biblioteka Publiczna w Gręboszowie dziękuje wszystkim uczestnikom za udział w zajęciach wakacyjnych. Do zobaczenia za rok!Nauka Gry

Data wpisu: 01.09.2014


<< poprzednie 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 następne >>webmaster · © gckgreboszow.pl · Kontakt