Autor: unimarket.pl
 Strona główna   Aktualności   Zabytki i ciekawe miejsca   Historia Gręboszowa   O Patronie 
 Menu

  Strona główna

 
 Kalendarz imprez

  Zespoły i koła
     zainteresowań


  Oferta komercyjna

  Gazeta
     Gręboszowska


  Biblioteka

 


             Aktualności

 
Noworoczny koncert kolęd i pastorałek

Data wpisu: 19.12.2014


Wizyta Św. Mikołaja w Centrum Kultury

Data wpisu: 09.12.2014
W polskiej tradycji bardzo mocno zakorzeniony jest zwyczaj obdarowywania się prezentami w dniu 6 grudnia. Jest to związane z życiem i działalnością patrona tego dnia Św. Mikołaja – biskupa z Miry, żyjącego na przełomie III i IV wieku. Dlatego też wszyscy, a w szczególności dzieci z niecierpliwością oczekują tego wyjątkowego dnia. Jak co roku Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie z początkiem grudnia organizuje specjalny program mikołajkowa skierowany do najmłodszych mieszkańców naszej gminy, w którym oprócz konkursów i zabaw z nagrodami, na wszystkich obecnych czeka wizyta wyjątkowego gościa, który hojnie obdarowuje wszystkich słodkimi prezentami. Nie inaczej było i w tym roku. W sobotnie przedpołudnie 6 grudnia wypełniona po brzegi najmłodszymi mieszkańcami gminy wraz z ich najbliższymi sala konferencyjna GCKiCz wspólnie bawiła się oczekując na przybycie Św. Mikołaja. Dzieci i młodzież mogły uczestniczyć w szeregu zabaw i konkurencji sprawdzających wiedzę, sprawność i kreatywność, a które przygotowane były przez pracowników placówki. W czasie programu odbyło się również wręczenie nagród dla najaktywniejszych czytelników mijającego roku w Gminnej Bibliotece Publicznej. Kulminacją imprezy była wizyta wyjątkowego gościa – Świętego Mikołaja, który w asyście aniołka przybył z mnóstwem cukierków. Zaprosił on również wszystkich obecnych do wspólnej zabawy. Ponadto przypomniał historię wielowiekowej tradycji obdarowywania się prezentami w tym wyjątkowym dniu oraz hagiografię Św. Mikołaja z Miry. Na koniec wszyscy, którzy w tym dniu przybyli do GCKiCz, bez względu na wiek, mogli otrzymać garść słodyczy jak również zadać Mikołajowi pytanie związane z postacią tego wyjątkowego świętego.
Na zakończenie wszyscy mogli zrobić sobie wspólne zdjęcie z niecodziennym gościem, który odwiedza nas tylko raz w roku. Imprezę poprowadził dyr. GCKiCz Wiesław Lizak. Sponsorami nagród i słodyczy byli: Gminna Komisja ds. Przeciwdziałania Alkoholizmowi i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomani w Gręboszowie oraz Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie.


Zapraszamy na Program Mikołajkowy

Data wpisu: 30.11.2014


„Stefania Łącka – wzorzec wychowawczy młodzieży” – sympozjum w Dąbrowie Tarnowskiej

Data wpisu: 25.11.2014
W poniedziałek, 24 listopada br. uroczystą mszą św. w dąbrowskim kościele p.w. MB Szkaplerznej zainaugurowano sympozjum pt. „Stefania Łącka – wzorzec wychowawczy młodzieży”. Eucharystii przewodniczył ks. bp Władysław Bobowski.W tym roku przypada 100. rocznica urodzin Stefanii Łąckiej: nauczycielki, więźniarki obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau, niezłomnego autorytetu dla młodego pokolenia żyjącego w czasach, w których coraz trudniej o wzór życia w prawdzie, miłości, służbie i poświęceniu drugiemu człowiekowi.
Organizatorami sympozjum byli: Kuria Diecezjalna w Tarnowie oraz Komisja Kanonizacyjna, która została powołana w diecezji do gromadzenia informacji o osobach, które w danej społeczności za życia odznaczały się szczególną postawą wiary w Boga, heroicznością cnót i służby drugiemu człowiekowi.
Podczas uroczystej konferencji usłyszeliśmy prelekcje m.in.: ks. dr hab. Ireneusza Stolarczyka – „Powołanie do świętości celem wychowania i samowychowania”, mgr Jolanty Apryasz – „Czy Stefania Łącka może być autorytetem dla młodzieży? - refleksja w oparciu o jej artykuły i doświadczenia pedagogiczne”, prof. dr hab. Kazimierza Kosiniaka-Kamysza – „Duchowa sylwetka Stefanii Łąckiej i przesłanie jej życia dla potomnych”. Ponadto ks. dr hab. Robert Kantor – Kanclerz Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, przedstawił ideę powołania Komisji Kanonizacyjnej.
Patronat honorowy nad sympozjum objęli: J.E. Ks. Abp Zygmunt Zimowski – Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia, J.E. Bp Andrzej Jeż – Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej, Władysław Kosiniak-Kamysz – Minister Pracy i Polityki Społecznej, Tadeusz Kwiatkowski – Starosta Dąbrowski oraz Stanisław Początek – Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej.


Zapraszamy na sympozjum: „Stefania Łącka – wzorzec wychowawczy młodzieży”

Data wpisu: 21.11.2014
Serdecznie zapraszamy na sympozjum w roku 100. Rocznicy urodzin Stefanii Łąckiej połączone z uroczystą inauguracją działalności Komisji Kanonizacyjnej. Organizatorem sympozjum są Kuria Diecezjalna w Tarnowie oraz Komisja Kanonizacyjna.
Sympozjum odbędzie się 24 listopada 2014 r. (tj. poniedziałek) w auli Domu Katechetycznego w Dąbrowie Tarnowskiej, ul. Zamkowa 3. Sympozjum rozpocznie się o godzinie 9.00 Mszą Św. w dąbrowskim kościele p.w. NMP Szkaplerznej pod przewodnictwem J.E. Ks. Bp Władysława Bobowskiego.
Patronat honorowy sympozjum objęli: J.E. Ks. Abp Zygmunt Zimowski – Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia, J.E. Bp Andrzej Jeż – Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej, Władysław Kosiniak-Kamysz Minister Pracy i Polityki Społecznej, Tadeusz Kwiatkowski Starosta Dąbrowski i Stanisław Początek Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej.
W roku 100 rocznicy urodzin Stefanii Łąckiej chcemy pochylić się na nowo nad bogactwem jej myśli i postawy jaką zostawiła po sobie i zaproponować jej osobę nauczycielom, jako wzorzec wychowawczy dla młodzieży.
To wydarzenie będzie również okazją do zaprezentowania działalności Komisji Kanonizacyjnej, która została powołana w diecezji do gromadzenia informacji o osobach, które w danej społeczności za życia odznaczały się szczególną postawą wiary w Boga, heroicznością cnót i służby drugiemu człowiekowi.
W programie sympozjum organizatorzy przewidzieli prelekcje m.in.: ks. dr hab. Ireneusza Stolarczyka, mgr Jolanty Aparyasz, prof. dr hab. Kazimierza Kosiniaka – Kamysza oraz ks. dr hab. Roberta Kantora.
Patronat medialny nad tym wydarzeniem objął: Tarnowski Gość Niedzielny oraz Radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.

Stefania Łącka urodziła się 6 stycznia 1914 r. w Woli Żelichowskiej (gmina Gręboszów). Nauczycielka, więźniarka obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau, niezłomny autorytet dla młodego pokolenia żyjącego w czasach, w których coraz trudniej o wzór życia w prawdzie, miłości, służbie i poświęceniu drugiemu człowiekowi. Zmarła 7 listopada 1946 roku. Grób Stefanii Łąckiej znajduje się na cmentarzu w Gręboszowie.<< poprzednie 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 następne >>webmaster · © gckgreboszow.pl · Kontakt