Autor: unimarket.pl
 Strona główna   Aktualności   Zabytki i ciekawe miejsca   Historia Gręboszowa   O Patronie 
 Menu

  Strona główna

 
 Kalendarz imprez

  Zespoły i koła
     zainteresowań


  Oferta komercyjna

  Gazeta
     Gręboszowska


  Biblioteka

 


             Aktualności

 
VI Święto Powiśla Dąbrowskiego

Data wpisu: 28.08.2014
Odbywające się już po raz szósty Święto Powiśla Dąbrowskiego w tym roku gościło w gminie Radgoszcz. W niedzielę, 24 sierpnia br. na terenie zalewu w Narożnikach mieszkańcy powiatu mogli uczestniczyć w dorocznych dożynkach powiatowych i targach gospodarczych gmin powiśla dąbrowskiego, które zawsze cieszą się dużą popularnością. Nie inaczej było w tym roku. Pomimo niesprzyjającej pogodowej aury (padający deszcz i niska temperatura), liczne grono mieszkańców naszego powiatu oraz zaproszonych gości postanowiło ten dzień spędzić na wspólnym świętowaniu. Obchody rozpoczęły się w kościele parafialnym p.w. Św. Kazimierza w Radgoszczy, uroczystą mszą św. w intencji rolników, którą sprawował ks. prof. dr hab. Marek Kluz – Prodziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, sekcja w Tarnowie. Wygłosił on również do wszystkich zgromadzonych w świątyni okolicznościową homilię. Mszę Świętą koncelebrowali: proboszcz Parafii w Radgoszczy ks. dr Marek Łabuz i ks. prof. dr hab. Bogdan Węgrzyn, profesor Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, sekcja w Tarnowie. Tradycyjnie w trakcie nabożeństwa dokonano uroczystego poświęcenia przyniesionych do świątyni wieńców żniwnych.

Trzeba przyznać, że w ramach Święta Powiśla Dąbrowskiego atrakcji na pewno nie zabrakło. Tradycyjnie w ramach powiatowych dożynek odbyły się konkursy: wieńca żniwnego (w dwóch kategoriach: tradycyjny i współczesny) oraz jego ośpiewania, zaś w ramach targów gospodarczych oceniano stoiska wystawiennicze przedsiębiorstw działających na terenie powiatu. Ponadto na głównej scenie można było również zobaczyć prezentację dorobku artystycznego poszczególnych gmin naszego powiatu oraz podziwiać stoiska wystawiennicze przygotowane przez poszczególne samorządy.

Stoisko gminy Gręboszów przygotowane było przez pracowników Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie. Można było na nim zobaczyć: piękne haftowane obrusy autorstwa Agnieszki Motyka, serwety wykonane szydełkiem przez Grażynę Wytrwał, obrazy olejne Roberta Kuty, foldery i pocztówki prezentujące gminę Gręboszów, aktualne i archiwalne numery Gazety Gręboszowskiej oraz tegoroczne plony ziemi.

Warto zaznaczyć, że w konkursie na ośpiewanie wieńca żniwnego bardzo dobrze zaprezentowała się młodzież naszej gminy, która wystąpiła w składzie: Sylwia Cabaj, Paulina Dąbroś, Ewelina Dziubla, Adrianna Dąbroś, Angelika Kaczówka, Renata Kozieja, Maria Łata, Łucja Przeworska, Joanna Olearczyk, Klaudia Wielgus, Wiktoria Świętek, Adrian Kaczówka, Adrian Morawiec, Damian Wdowiak i Tomasz Lizak. Zespołowi akompaniował na akordeonie Marek Ciepiela. Za swój występ grupa wieńcowa „Gręboszowianie”otrzymała od komisji oceniającej wyróżnienie. W konkursie wieńca żniwnego naszą gminę reprezentowały dwa wieńce: tradycyjny (z gminy Gręboszów) oraz współczesny (sołectwo Zapasternicze).

W części dotyczącej prezentacji dorobku artystycznego wystąpiła grupa taneczna „Cheerleaderki” z Zespołu Szkół w Gręboszowie pod kierunkiem Pani Emilii Misterka. Występ dziewcząt bardzo spodobał się publiczności, która nagrodziła je gromkimi brawami za ciekawy i niezwykle urozmaicony układ taneczny, w którym trzeba przyznać nie zabrakło wielu trudnych i wymagających dużej sprawności figur akrobatycznych. Zespół wystąpił w składzie: Karolina Bigos, Adrianna Dąbroś, Kamila Januś, Angelika Kaczówka, Ola Misiaszek, Ola Olearczyk, Ewelina Rumas, Katarzyna Sarat.

Równolegle do wydarzeń jakie odbywały się na głównej scenie, przy brzegu akwenu rozstawione było mobilne stanowisko Telewizji Polskiej, skąd transmitowane były na żywo w TVP Regionalna w ramach wakacyjnego programu „Witamy w …”, rozmowy z włodarzami poszczególnych samorządów powiśla dąbrowskiego. Wójt gminy Gręboszów Krystyna Świętek zaprezentowała wyjątkowe zalety naszej gminy, wspominając m. in. o wywodzących się stąd sławnych postaciach, zabytkach historycznych, wyjątkowych walorach przyrodniczych. Wśród tematów jakie zostały poruszone była również działalność gospodarcza. Tym samym profil swojego przedsiębiorstwa przedstawił właściciel największej na terenie naszej gminy firmy „Sękpol” – Janusz Kowal. Na zakończenie prezentacji gminy, mogliśmy zobaczyć i usłyszeć naszą młodzież, która ubrana w piękne stroje krakowskie zaśpiewała jedną z tradycyjnych pieśni dożynkowych „Dzisiaj są dożynki”.

Warto również wspomnieć, że Mieczysław Gil i Eugeniusz Wójtowicz, rolnicy z gminy Gręboszów otrzymali okolicznościowe medale „ Zasłużony dla Rolnictwa” od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Organizatorem tegorocznego Święta Powiśla Dąbrowskiego było Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego, zaś gospodarzami: Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski oraz Wójt Gminy Radgoszcz Marek Lupa.Wyjątkowe książki przekazane w darze

Data wpisu: 27.08.2014
Gminna Biblioteka Publiczna działająca w strukturach Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa oraz Zespół Szkół w Gręboszowie powiększyły swoje zasoby biblioteczne o wyjątkowe pozycje książkowe, związane z postaciami Jakuba Bojki i mjr Henryka Sucharskiego. Jest to zasługa Pana Józefa Karczmarczyka – pochodzącego z Samocic (gmina Bolesław), a na co dzień mieszkającego w Kędzierzynie Koźlu, który 18 sierpnia br. w siedzibie GCKiCz na ręce dyrektora placówki, bezpłatnie przekazał 19 książek, 2 archiwalne czasopisma oraz 2 okolicznościowe medale. Kolekcja książek autorstwa Jakuba Bojki i tych, które odnoszą się do jego działalności oraz zestaw publikacji odnoszących się do postaci mjr Henryka Sucharskiego były gromadzone przez kilka lat przez Pana Józefa. Dzięki jego zaangażowaniu, mieszkańcy naszej gminy oraz osoby zainteresowane sylwetkami tych wybitnych postaci będą miały możliwość zapoznać się z większością publikacji jakie zostały w tej materii wydane. Są to niezwykle cenne pozycje książkowe, zważywszy na fakt, że w dużej mierze są to wydania oryginalne. Stanowią przede wszystkim rozszerzenie zasobów bibliotecznych wskazanych placówek, które do tej pory w swoich zbiorach nie posiadały większości tych publikacji. Książki dot. Jakuba Bojki będą dostępne w Gminnej Bibliotece Publicznej, zaś odnoszące się do mjr Henryka Sucharskiego w Zespole Szkół w Gręboszowie.

Poniżej pełna lista przekazanych zasobów:
1.Okruszyny z Gremboszowa - wyd. 1911r. - oryginał,
2.Dwie dusze – wyd. 1911r. - oryginał,
3.Dwie dusze – wyd. 1949r. - oryginał,
4.Ze wspomnień - z 1959r. – oryginał,
5.Okruszyny z Gremboszowa - wyd. 1911r. – kopia,
6.Pod trzeciego króla – z 1908r. - kopia,
7.Pisma i mowy – z 1904r. – kopia,
8.Spiż: wrażenia z wycieczki do sąsiadów na Spiżu z 1914r. - kopia.
9.Jakub Bojko – gorące słowa – z 2002r. – oryginał,
10.Jakub Bojko 1857 – 1943 – autor B. Kasperek - z 1998r. – kopia (być może oryginał),
11. O Wincentym Witosie – z 1984r. – oryginał,
12. Honor Mjr Henryk Sucharski – z 1989r. – oryginał,
13. Piast, nr. 37 – z 1932r. – oryginał,
14. Henryk Sucharski, List z Westerplatte do siostry z 1.09.1939 r., notatki z obrony Westerplatte, autor: Lidia Pszczółkowska, wyd. 1989 r.
15.Major Henryk Sucharski, aut. Andrzej Drzycimski, wyd. 1990r.
16.Honor Mjr Henryk Sucharski, aut. o. Władysław Kluz, wyd.1989r.
17.Westerplatte, aut. Zbigniew Flisowski, wyd. 1974r.
18.Obrońcy Westerplatte, aut. Zofia Maisner, wyd. 1957r.
19.Lwy z Westerplatte, aut. Stanisława Górnikiewicz, wyd. 1983r.

Czasopisma z 1932r., które są uzupełnieniem relacji z pobytu Wincentego Witosa, na wiecu w Gręboszowie, zawartych w książce, pt.; O Wincentym Witosie.

Medale:
Major Henryk Sucharski, wyd. 1984r.
Major Henryk Sucharski, wyd. 1995r.

Pragnę serdecznie podziękować Panu Józefowi Karczmarczykowi za przekazanie w/w publikacji książkowych, czasopism oraz okolicznościowych medali naszym placówkom. Jesteśmy wdzięczni, że dzięki Pana staraniom nasze zbiory biblioteczne zostały rozszerzone o tak istotne pozycje książkowe i tym samym każdy zainteresowany będzie mógł uzupełnić swoją wiedzę o wyjątkowych dla nas postaciach Jakuba Bojki i mjr Henryka Sucharskiego.

Wiesław Lizak
dyr.GCKiCz
w GręboszowieParafialny odpust w Gręboszowie

Data wpisu: 20.08.2014
W piątek, 15 sierpnia br. gręboszowscy parafianie, przybyli goście, bracia strażacy, poczty sztandarowe, a przede wszystkim rolnicy zebrali się u stóp swej Matki Boskiej Gręboszowskiej, aby wspólnie dziękować za tegoroczne plony. Na ten dzień przypadł parafialny odpust ku czci Wniebowzięcia NMP zwanej Matką Boską Zielną. Tego dnia wierni od wieków przynoszą do kościoła wiązanki ziół, kwiatów i zbóż dziękując Matce Bożej za plony i wszystko to co wydała ziemia. Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr Stanisław Burzawa, w koncelebrze: ks. dr Ryszarda Banacha, ks. Romana Deszcza oraz ks. Krzysztofa Misiaszka. Ksiądz celebrans w swojej homilii nawiązał do wyjątkowego kultu Maryi i licznych świąt ku Jej czci w kalendarzu liturgicznym. Nie bez powodu, maryjne święta w niezwykły sposób łączą się bowiem z naszą ziemską egzystencją wyznaczając cykliczny rytm natury. Maryjne święta oraz nabożeństwa towarzyszą nam przez cały rok, jak zmieniające się pory roku, wyznaczając kolejno czas zasiewu, wzrostu i żniw.
W uroczystej procesji odpustowej wśród feretronów, sztandarów i chorągwi niesiony był przez młodzież wieniec żniwny, wykonany przez Katarzynę Szostak-Wójtowicz. Delegacja wieńcowa w składzie: Wiktoria Świętek, Ewelina Dziubla, Krzysztof Noga i Damian Wdowiak ubrana była w tradycyjne ludowe stroje krakowskie.

Juniorzy z Kars najlepsi w gminie

Data wpisu: 12.08.2014
W poniedziałek, 11 sierpnia br. na kompleksie sportowym „ORLIK” w Gręboszowie odbył się Gminny Turniej Piłki Nożnej Juniorów o Puchar Wójta Gminy Gręboszów.Do rywalizacji o miano najlepszej drużyny juniorów przystąpiły 3 zespoły: LZS Borusowa, LZS Ujście Jezuickie i LZS Karsy. Turniej rozegrano systemem „każdy z każdym”. Pierwsze miejsce zdobyła drużyna juniorów LZS Karsy, która wygrała mecz z Ujściem Jezuickim i zremisowała z drużyną Borusowej. Drugie miejsce zajęła drużyna z Ujścia Jezuickiego, która pokonała Borusową. Trzecie miejsce przypadło juniorom z Borusowej. Królem strzelców został Alan Ciąmbor grający w drużynie LZS Karsy. Turniej zorganizował Urząd Gminy w Gręboszowie oraz Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie. Puchary i piłki dla zwycięzców ufundowała Wójt Gminy Gręboszów Krystyna Świętek.


Turniej Piłki Nożnej Juniorów

Data wpisu: 08.08.2014
Organizatorzy: Wójt Gminy Gręboszów oraz Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie z powodu złych warunków atmosferycznych w dniu 6 sierpnia br. przenoszą Gminny Turniej Piłki Nożnej Juniorów o Puchar Wójta Gminy Gręboszów na dzień 11 sierpnia br. o godz. 16.00.
Zapraszamy!


<< poprzednie 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 następne >>webmaster · © gckgreboszow.pl · Kontakt