Autor: unimarket.pl
 Strona główna   Aktualności   Zabytki i ciekawe miejsca   Historia Gręboszowa   O Patronie

Zespoły i koła
     zainteresowań

Oferta komercyjna

Gazeta
     Gręboszowska

Aktualności

Wyniki konkursu plastycznego pn. "Moja ulubiona postać z literatury dziecięcej i młodzieżowej"

Data wpisu: 24.10.2014
Jury w składzie: Joanna Cabaj, Sabina Koziara i Wiesław Lizak dokonało oceny 40 prac plastycznych, które napłynęły na konkurs pn „Moja ulubiona postać z literatury dziecięcej i młodzieżowej”, organizowany przez Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie.
A oto wyniki:

W kategorii Przedszkole i Klasa 0
- Publiczne Przedszkole w Gręboszowie - grupa młodsza
- Kacper i Karol Maliga
- Kinga Trela
- Szymon Marcinkowski
- Julia Dudek
III miejsce: Kinga Szczepańska
W kategorii Klasy I – III
I miejsce ex aequo:
- Paulina i Patryk Trela (kl. II, kl. VI)
- Martyna Ciepiela, kl. III

REGULAMIN GMINNEGO KONKURSU
PIOSENKI ŻOŁNIERSKIEJ I PATRIOTYCZNEJ

Cele:
1. Uczczenie 75- rocznicy wybuchu II wojny światowej i Święta Niepodległości.
2. Popularyzacja piosenki żołnierskiej i patriotycznej wśród dzieci i młodzieży.
Organizacja konkursu:
1. Organizatorem konkursu jest Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie im. Jakuba Bojki.
2. Konkurs odbędzie się 7 listopada 2014r, o godz. 17.00.
3. Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 5 listopada br. w siedzibie GCKiCz
Wykonawcy oceniani będą w trzech kategoriach wiekowych:
- uczniowie klas I – VI szkoły podstawowej,
- uczniowie klas I – III gimnazjum,
- uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i dorośli.
Warunki uczestnictwa:
1. W konkursie mogą uczestniczyć uczniowie szkół podstawowych, gimnazjum, oraz szkół ponadgimnazjalnych z terenu gminy Gręboszów.
2. Do udziału w konkursie organizator zaprasza solistów i zespoły.
3. Uczestnicy wykonują co najmniej jeden utwór (piosenka żołnierska lub patriotyczna).
4. Utwór może być wykonany a capella, z akompaniamentem lub podkładem muzycznym.
Jury:
1. Komisje Jury i jego przewodniczącego powołuje organizator.
2. Jury dokonuje oceny zgodnie z ustalonymi kryteriami.
3. Obrady Jury są ostateczne i nieodwołalne.
Kryteria oceniania:
1. Czystość i poprawność intonacyjna wykonania utworu.
2. Dobór repertuaru.
3. Ogólny wyraz artystyczny.
Nagrody:
1. Laureaci I, II i III miejsca w każdej kategorii otrzymują dyplomy i nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy – dyplomy uczestnictwa.
2. Informacja o laureatach zostanie opublikowana na stronie internetowej GCKiCz w Gręboszowie oraz w Gazecie Gręboszowskiej.

Organizator zapewnia: nagłośnienie, laptop do odczytania podkładu muzycznego z płyt CD
i innych nośników pamięci.

Czarowny świat Bajek

Data wpisu: 15.09.2014

MODLITWĄ UCZCZONO PAMIĘĆ POLEGŁYCH

Data wpisu: 11.09.2014
W niedzielę, 31 sierpnia br. o godz. 12.00 pod pomnikiem poległych w czasie II wojny światowej mieszkańcy Ujścia Jezuickiego wspólną modlitwą uczcili 75 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Modlitwę poprowadził ks. dr Ryszard Banach, a listę pomordowanych mieszkańców Opatowca, Ujścia Jezuickiego, Gręboszowa i Biskupic odczytał Marian Sambor.

29 lipca 1944 roku oddział ekspedycyjny składający się z własowców (Kosaken-Schuma-Batalion) pod dowództwem niemieckich oficerów spod znaku SS, penetrując teren partyzanckiej tzw. Republiki Pińczowskiej wkroczył do Opatowca. Pomiędzy siłami ukraińskich nacjonalistów i SS, a partyzantami AK i BCH wywiązała się walka. Partyzanci wycofali się, a własowcy w odwet za stawiany im opór spacyfikowali Opatowiec, po czym około godz. 16 rozpoczęli w sile około 480 osób i 40 podwód przeprawę przez Wisłę do Ujścia Jezuickiego. W Opatowcu polegli: Pietraszewski Antoni - lat 48, Krajewska Lidia - lat 18, Madej Zbysiu - lat 6, Plucińska Alfreda- lat 17, Gabrusińska Teresa - lat 75, Wojcikowska Eleonora - lat 88, Baczyńska Teofila - lat 85, Łukasik Irena - lat 45, Wcisło Karolina - lat 43, Widłak Maria - lat 61, Widłak Franciszek - lat 66, Wężowicz Stanisław - lat 83, Wasilew Stefan - lat 60.

Tymczasem drużyny Armii Krajowej z placówki „Gienia” obsadziły nadrzeczne wały przeciwpowodziowe po drugiej stronie i zaczęły ostrzeliwać wroga. Nieprzyjaciel zmuszony był do przerwania przeprawy i wycofania się. Przez całą noc własowcy ostrzeliwali Ujście Jezuickie granatnikami. W dzień partyzanci zmuszeni zostali do odwrotu. Własowcy zaś, po przerzuceniu wszystkich swych sił przez Wisłę dokonali krwawej pacyfikacji wsi, paląc m.in. 32 gospodarstwa.
Na miejscu zastrzelono Marię Lawińską i jej synka, Franciszka. Ciężko trafiony kulą został urzędnik pocztowy Jan Sokół. Zmarł on następnego dnia. Tych mężczyzn, których udało się wyłapać powyciąganych z piwnic i strychów powiązano kolczastym drutem
i popędzono przez Gręboszów do Dąbrowy. W trakcie przemarszu przez Gręboszów własowcy zastrzelili na miejscu dwóch napotkanych mężczyzn: Tomasza Gałę i weterynarza Jana Śliwę. Zmasakrowanych od tortur, umęczonych ludzi dowleczono do lasku Danielnik
i tam, na rozkaz niemieckich oficerów SS rozstrzelono.
Śmierć ponieśli wówczas:
Sambor Michał - lat 43
z Biskupic:
Rogoziński Jakub - lat 25

Razem straciło życie na skraju Danielnika 18 osób. Zwłoki pochowano na miejscu egzekucji. Następnego dnia członkowie Ruchu Oporu ekshumowali je i pod osłoną nocy przewieźli na cmentarze w Opatowcu i Gręboszowie.

webmaster · © gckgreboszow.pl · Kontakt